Kancelář školy: 577 431 309
Ředitelka školy: 577 431 387
Zástupkyně ředitelky školy: 577 019 051
Školní družina: 734 574 869
Jídelna: 734 574 899,
Školník: 734 574 889
E-mail: zsmalse@zsmalse.cz
IČ: 71 008 144  IZO: 102 319 499

Datová schránka: 6cpmunv

 

 

Pozvánka

 

Mistrovství České republiky v krasojízdě

Žákyně naší školy Tereza Buršíková a Kateřina Návojová (obě 6. A) se zúčastnily Mistrovství České republiky v krasojízdě žáků. Mistrovství se konalo v Němčicích nad Hanou, kde se děvčata stala Mistryněmi ČR ve dvojci pro rok 2019. Odměnou jím byl nový dres v barvách trikolory a pohár.

 

Jsme velice rádi, že Tereza s Kateřinou zúročily celoroční dřinu při trénincích v tělocvičně a můžou se těšit z dobře odvedených výkonů.

 

Blahopřejeme a přejeme mnoho dalších sportovních výkonů.

 

 

 

 

Rodilý mluvčí v hodině AJ

V pátek 10. 4. nás navštívil Brit Nathan, který pochází z Manchesteru. Konverzoval s žáky 9. ročníku.Chválil naše město, máme být hrdí na to, že tu máme čisté a zelené okolí. Mluvil o královské rodině, tradicích, britské politice a aroganci, o školách a univerzitách. Jak to chodí v Anglii, kde si studia musí člověk sám zaplatit a roční školné činí až 250 000, - Kč. Kdo na to nemá, musí si vzít úvěr a až nastoupí do práce, úvěr za školné splácí. Nathan mluvil různými akcenty. Například irským, texaským nebo birminghamským. To bylo velmi vtipné a některému akcentu bylo opravdu těžké rozumět. Dále nám ukázal nové libry - bankovky, které jsou plastové a mince, ze kterých jde poskládat britský erb. 

 

Děkujeme, že jsme měli příležitost s tímto mladým mužem konverzovat a přejeme mu hodně štěstí v jeho plánech se u nás v České republice usadit a pracovat. 

 

Mgr. Martina Kocháňová

 

Nejlepší sběrači starého papíru

Tito žáci v měsíci dubnu pokořili hranici 100 kg.

Gratulujeme!

 

5.A

Švubová Anna

527

kg

3.B

Prucek Jakub

400

kg

3.B

Pavlík Lukáš

322

kg

5.A

Fiala Jan

293

kg

3.A

Bis Marek

285

kg

3.A

Lutonský Jakub

174

kg

3.B

Dřízgová Tereza

166

kg

5.A

Grebeníčková Eliška

150

kg

1.C

Horčičko Pavel

145

kg

2.C

Lutonský Patrik

130

kg

2.B

Prucková Adéla

113

kg

3.A

Drongová Eliška

112

kg

1.C

Císař Michal

111

kg

1.B

Netušil Tomáš

111

kg

6.B

Mrnuštíková Natálie

103

kg

3.A

Učeň Oldřich

103

kg

6.B

Mikel Michal

100

kg

5.C

Obadal Dominik

100

kg

5.A

Janečka Ondřej

100

kg

5.A

Janečková Tereza

100

kg

3.A

Vavříková Daniela

100

kg

2.C

Orlová Jolana

100

kg

Mezinárodní spolupráce s Holandskem II.

Vážení rodiče

 

Informuji Vás o dalších krocích v navazování spolupráce s groningenskou školou. Připravujeme větší představení naší školy – videoprezentaci, kterou jsme slíbili zaslat jako odpověď na představení holandských žáků.

 

Pokud máte nápad, na co by bylo dobré nezapomenout, pošlete nám podněty do 15. 5. 2019 prostřednictvím EŽK, školního parlamentu, Ouška nebo na emailovou adresu zsmalse@zsmalse.cz Pokud jste ochotni nám pomoci se zpracováním zadání i jinak, budeme rádi. Na splnění tohoto úkolu máme pouze měsíc. Další krátké videopozdravy nebo prezentace z běžných školních činností budou probíhat souběžně.

 

Mrzí nás, že se v letošním školním roce neuskutečnila námi plánovaná návštěva holandských dětí u nás. Zřejmě jsme si představovali, že některé věci půjdou pružněji, třeba tak, jak jsme zvyklí, když se zařizují běžné zahraniční pobyty pro žáky. Proto jsme připravili program, sestavili jídelníčky, předjednali možnost ubytování u vás, v hostitelských rodinách, hovořili o sestavování videovizitek žáků … Bohužel se akce nepodařila realizovat.

 

Přesto děkuji všem rodičům žáků druhého stupně, kteří nám vyšli vstříc a nabídli možnost ubytování a stravování dětí. Jsem ráda, že mezi vámi bylo tolik ochotných rodin. Je vidět, že na formu výměnných pobytů jsme z české strany připraveni.

 

Přesto jsme tento školní rok v oblasti spolupráce nezaháleli.

 

Během roku se domluvil rámec spolupráce, vznikla časová osa aktivit, naše návrhy byly zkonzultovány v Nizozemí v rámci jednání o dalších reálných krocích partnerů.

 

Proběhla iniciační jednání s podporou zahraničních úřadů obou zemí. Spolu s paní náměstkyní Francovou jsem měla možnost navštívit českou velvyslankyni v Holandsku Mgr. Janu Reinišovou v Haagu i honorárního konzula České republiky v Groningenu pana Alberta Jana Postmu, navštívit vedoucího odboru školství v Groningenu Jana Keeyse i vedení vytipované školy. Získaly jsme vzájemný příslib podpory naší spolupráce i konkrétních návazných jednání. V dubnu 2019 došlo k dalšímu osobnímu setkání paní ředitelky Marike Venema, paní zástupkyně Bernou Fietsma a dalších pracovníků vedení školy OBS Karrepad, tentokráte u nás, k přijetí na radnici i k několika jednáním v naší škole. Na programu byla prohlídka areálu, celé školy, hlavně družiny, jídelny a mateřské školy, které v této podobě v Holandsku nemají.

 

V příštím školním roce se můžeme v říjnu těšit na návštěvu některých českých vyučujících v Groningenu, v listopadu na návštěvu představitelů školy u nás a na podpis memoranda, v dubnu konečně něco dalšího pro žáky. Máme v plánu uspořádat zájezd do Nizozemí a navštívit Groningen!

 

Na navázání zahraniční spolupráce mezi žáky naší školy a žáky stejné věkové skupiny v zahraničí jsme pracovali celý tento školní rok. Možná vás napadne, že nejlepší by bylo zkontaktovat se s dětmi, které jsou anglickými rodilými mluvčími. Slyšeli bychom tu správnou angličtinu, správnou výslovnost, učili bychom se reálie v praxi právě u „zdroje“. Vždyť tolik škol jezdí do Anglie. Ale to, aby i druhá strana jezdila do Česka, to není obvyklé.

 

Zvolili jsme trochu složitější cestu, která by nám měla přinést dlouhodobější efekt ve více oblastech, nejen poučit se při krátkodobém pobytu v zahraničí. Měli jsme velké štěstí, že v době, kdy jsme řešili tyto otázky, se náš zřizovatel, město Zlín, snažilo obnovit spolupráci s partnerským Groningenem a vedení obou měst tak spolupráci škol podpořilo.

 

Vzhledem k tomu, že zkušenosti se zahraničními výjezdy máme, věřím, že akci dokážeme dobře připravit a dětem přinese nejen hodně poznání, ale také radost z nových přátelství a povzbuzení při další výuce cizího jazyka.

 

Alena Grajciarová, ředitelka školy

 

 

 

Ekosystém okolí lidských obydlí - 4. B

V měsíci dubnu jsme se ve čtvrté třídě zabývali ekosystémem v okolí lidských obydlí. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a prospěšných informací. Vytvořili jsme na zopakování učiva projekt. Žáci byli rozděleni do skupinek a v každé skupince vypracovali plakát s obrázky a informacemi o domácích a hospodářských zvířatech žijících v okolí lidských obydlí.
Nakonec svůj projekt prezentovali před třídou.
 
Fotografie jsou uloženy ve fotogalerii.
 
Mgr. Veronika Dupalová
 
Tags: 

McDONALD’S CUP

V pátek 3. května se naše škola zúčastnila fotbalového turnaje McDONALD’S CUP ve sportovním areálu Baťov v Otrokovicích. Vybraní žáci I. stupně porovnávali síly se stejně starými protihráči z jiných zlínských škol. Hrálo se systémem každý s každým o postup na okresní finále. V první kategorii třetích a čtvrtých tříd skončili naši žáci na 4. místě. Ve starší kategorii pátých tříd obsadili naši žáci rovněž 4. místo.

Do okresního finále nepostoupili, ale svými sportovními výkony vzorně reprezentovali naši školu.

 

 

Mgr. Václav Talaš

 

 

Sběr starého papíru

 

 Sběr starého papíru se koná 13. května v době od 7.00 do 8.00 a od 14.00 do 17.30 hodin.

 

 

 

 

Když se spojí nápad Anety a žákovského parlamentu a společně s vedením školy získají podporu na radnici…

 

Podařilo se zajistit atraktivní preventivní program pro nejstarší žáky nejen naší školy.

 

V letošním roce patří mezi dospělými i mládeží k nejoblíbenějším filmům Bohemian rapsody. Díky tomu se i mezi dospívající znovu vrací obliba skupiny Queen. Žáci si prozpěvují jejich písně, zajímají se o život jednotlivých hudebníků. Doposud možná ani netušili, že osobní komorník Freddiho Mercuryho Peter Freestone žije již 15 let v Praze a byl po boku Freddieho do konce jeho života. Byl jeho přítelem, kamarádem, manažerem a jako velkou výzvu po smrti Freddieho si vzal to, aby seznamoval mladé s nebezpečím neuváženého, neřízeného života, které může přinášet řadu zdravotních rizik. V současné době se podílí na mnoha projektech, od obsáhlých přednášek o hudební legendě přes přednášky pomáhající rozšířit povědomí o nemoci AIDS až po výuku hovorové angličtiny. Vznikl TFA Projekt (TITANIC FREDDIE AIDS), ve kterém český zpěvák Milan Šatník uvádí paralelu dvou světoznámých "gigantů" jako je Titanic, nepotopitelná zaoceánská loď, a Freddie Mercury, fenomenální rocková legenda. Oba tyto pojmy byly zničeny maličkostí ve srovnání s jejich velikostí. Pan Peter Freeston přidal smutný a tragický příběh od toho, jak se světová legenda nakazila virem HIV, až do momentů, kdy Freddie umíral. Autoři uvádějí, že tento projekt se drží hesla "BEZ CENZURY", neboť jen tak lze přenést informace o nemoci, pro kterou dodnes stále neexistuje lék a která bohužel stále zabíjí.

 

Díky Facebooku se jedna naše žákyně - Aneta - o projektu dozvěděla a přišla se mne zeptat, zda by nebylo možné se také zapojit. Zjišťovala jsem podrobnosti, dokonce komunikovala s organizátory, získala podporu spolužáků a parlamentu. Její aktivita a houževnatost se mi líbila, s projektem jsem se v rámci možností seznámila a snažila jsem se jednat s organizátory o zajištění pro naši školu brzkého termínu i příznivé ceny. Zároveň jsem jednala s paní náměstkyní Francovou o možnosti realizace preventivního programu na více zlínských školách. Podařilo se. V květnu a červnu se projekt uskuteční v těch školách, které měly zájem, navíc bude uhrazen z prostředků zřizovatele vyhrazených na prevenci sociálně patologických jevů.

 

Děkujeme, Aneto, za původní impuls a aktivitu, díky které se nejstarší žáci školy mohou projektu zúčastnit.

 

Projekt bude probíhat v angličtině, některé pasáže budou překládány tak, aby je žáci pochopili. Jedná se o otevřené zpovědi, týkající se intimního života, proto budeme prostřednictvím elektronické žákovské knížky žádat rodiče o vyjádření souhlasu s účastí jejich dítěte na této akci.

 

Více informací, případně reakcí rodičů, můžete najít např. na stránkách pardubického tisku nebo na:

https://www.televizeseznam.cz/video/slavni/klicovy-muz-zivota-freddiho-mercuryho

 

Mgr. Alena Grajciarová, ředitelka školy