Co je ekoškola

Ekoškola je mezinárodní program koordinovaný v České republice sdružením Tereza. Vychází z principu, že není možné se o problematice životního prostředí jen učit, ale že je třeba snažit se zároveň o změnu jednání. Ekoškola tak vede k propojení environmentální výchovy ve škole s konkrétními praktickými kroky vedoucími k šetrnějšímu přístupu žáků k životnímu prostředí. Žáci jsou součástí celoškolního pracovního týmu Ekoškoly, analyzují současnou situaci na škole v uvedených oblastech a navrhují zlepšení, která se posléze snaží naplnit. Program tak kromě návyků v oblasti domácí ekologie učí děti i samostatnosti, odpovědnosti a zájmu o své okolí.
Ekoškola je určena pro celou školu a vede ke spolupráci žáků, učitelů, vedení školy i místní komunity. Jedná se také o mezinárodně uznávaný proces certifikace, při kterém školy po splnění určitých požadavků získávají prestižní ocenění – titul Ekoškola, mezinárodně platný certifikát, logo a vlajku. Ekoškola není soutěž, neurčuje se první a poslední místo, titul mohou získat všechny školy, které splní stanovená kritéria.

Jde o dlouhodobý proces, který spočívá v neustálém zlepšování životního prostředí školy a jejího okolí. Udělený titul je potřeba v průběhu dalších let obnovovat.

Naše škola se do projektu Ekoškola zapojila v říjnu 2009.

OBHAJOBA 5. TITULU EKOŠKOLA - ZELENÁ  CESTA

Na základě auditu konaného 27. dubna 2023 a posouzení zprávy, jsme obhájili Certifikaci Zelené cesty - mezinárodní tutul Ekoškola platný po dobu 3 let. Certifikát naši žáci převeznou v Praze dne 22. června 2023.

PŘEDÁNÍ TITULU EKOŠKOLA

V pátek 21.6. proběhlo v Praze na Staroměstské radnici předávání titulů Ekoškola

I my, ZŠ Mikoláše Alše, se můžeme pyšnit tímto titulem, který jsme si se zástupci členů Ekotýmu přijeli převezmout do Prahy. Absolvovali jsme audit, který zhodnotil, jakým způsobem jsme zapojili environmentální témata do výuky, jak spolupracoval Ekotým, nápadité a smysluplné náměty na změnu ve škole i v jejím okolí, jejich realizaci, dodržování metodiky Sedmi kroků a vůbec, skvělou práci, kterou během celého školního roku Ekotým odvedl.

Mgr. Pavla Blahušová, Mgr. Veronika Dupalová, Mgr. Michaela Hašpica

OBHÁJILI JSME 4. TITUL EKOŠKOLA

Na základě auditu 19. 12. 2018, rozhodla hodnotící komise vzdělávacího centra Tereza o přidělení MEZINÁRODNÍHO TITULU EKOŠKOLA. Zároveň nám bylo uděleno i ocenění za kvalitní práci Ekotýmu.

MÁME 3. TITUL - EKOŠKOLA!

Na základě auditu z 20. dubna 2015 a posouzení zprávy z auditu komisí jsme získali potřetí mezinárodní titul Ekoškola, tentokrát s platností na 3 roky. Poděkování patří především Ekotýmu, ale i ostatním žákům i všem zaměstnancům školy. Titul za naši školu převezmou 2 žáci Ekotýmu 18. června 2015 ve Valdštejnském paláci Senátu parlamentu České republiky.

2. TITUL EKOŠKOLA OBHÁJEN!

S napětím jsme očekávali verdikt komise, která rozhodovala o obhájení či neobhájení titulu Ekoškola naší školy. Podklady pro její rozhodování poskytli komisi auditoři, kteří navštívili naši školu v pondělí 6. května 2013. Nakonec jsme obdrželi radostnou zprávu, že jsme titul Ekoškola obhájili! Slavnostní předání titulu naší a ostatním úspěšným školám proběhlo 17. června na konferenci Ekoškol na Právnické fakultě UK v Praze. Náš Ekotým na konferenci zastupovali Lukáš Lev (3. A), Iva Jedková (4. A), Lukáš Plšek a Zdeněk Plánka (7. A) a Sabina Vojkůvková (8. A). Program celého dne byl velmi náročný. Dopoledne se žáci zúčastnili dílen, které byly zaměřené na oblasti Ekoškoly. Oběd proběhl v duchu vegetariánské stravy, následovalo tržiště nápadů a prezentace školy. V odpoledních hodinách jsme převzali titul Ekoškola, který nám byl udělen do června 2015.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ 1. TITULU EKOŠKOLA

23. června 2011 jsme slavnostně převzali v Senátu Parlamentu ČR mezinárodní titul Ekoškola. Získání titulu opravňuje školu užívat vlajku, logo a název Ekoškola po dobu 2 let. Poté se opět pokusíme o jeho obhajobu.

Slavnostního předávání se zúčastnila Mgr. Alena Grajciarová, Ing. Petra Jamborová (vedoucí Eko - Eko kroužku), P. Lendler, K. Lhotská a B. Mikačová. Předávání titulu proběhlo za přítomnosti ministra životního prostředí Mgr. Tomáše Chalupy.