Velikonoce v muzeu

Žáci 5. ročníků navštívili v pátek 22. března 2024 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, aby se seznámili s tradicemi, které se pojí k postnímu a velikonočnímu období. Na úvod si připomněli informace o zlínském rodákovi, významném moravském sběrateli lidové slovesnosti – Františku Bartošovi. Seznámili se s tradicí vynášení Moreny na Smrtnou neděli, přinesení „létéčka“ na Květnou neděli. Dále si připomněli tradice Zeleného čtvrtku, Velkého pátku a Bílé soboty – velikonoční hrkání, pečení jidášů, zdobení kraslic. Nejvíce nás zaujaly kraslice s nápisy, např. „Leť, vajíčko, dolinú, pozdrav moju rodinu.“ V druhé polovině programu si žáci vyzdobili vyfouklé vajíčko voskovou reliéfní technikou. Všem se v muzeu moc líbilo.

Mgr. Miroslava Štěpaníková, Mgr. Libuše Kazíková