Geoinformatika

Žáci 9. ročníků si v hodině zeměpisu vyzkoušeli tvorbu map za pomocí digitálních technologií. K tomuto účelu jsme použili webovou stránku Mapotic.cz, kde najdete mapy nejrůznějších témat např. „smažákomapy“, „mapy míst s parkováním zdarma“, mapu „nabíjím zadarmo“, mapu „bivaků a přístřešků“ a další. Tyto mapy fungují na principu „open-source“, kde i my žáci ZŠ MALŠE můžeme obohacovat jednotlivé mapy o další informace.
My jsme si vytvořili každý svou mapu „Hlavních světových konfliktních ohnisek“. Někteří zpracovali do mapy válku na Ukrajině (věnovali jsme se nejaktuálnějším informacím starých pár minut), jiní se věnovali oblasti Perského zálivu či konfliktu v Severozápadním Pákistánu.
Žáci díky „Mapoticu.cz“ zjistili, že mapy nemusí být jen „smutným papírem, který musí používat v zeměpise“, ale že mohou obohatit způsob našeho myšlení a jednání v každodenním životě. A že i já, jako žák základní školy, mohu změnit svět díky svým zaznamenaným nápadům.

Za tým nadšených zeměpisářů
Mgr. Eva Kůdelová Mikuláštíková