Skutečně zdravá škola

Odkaz na prezentaci školy na www stránkách Skutečně zdravé školy ZDE!!

Kuchařský workshop

Ve středu odpoledne se celou naší školní kuchyní linula lákavá vůně čerstvě připravovaných pokrmů. Na kuchařský workshop k nám z Brna zavítala lektorka Skutečně zdravé školy paní Andrea Hrušková. Ukázala nám, že i vegetariánská příprava jídel může být velmi pestrá, chuťově i esteticky lákavá. Paní lektorka vařila a vše komentovala s takovým nadšením a zápalem, že svým pozitivním přístupem „nakazila“ všechny přítomné.

A co se podávalo? Samé dobroty! Mrkvové karbanátky s uzeným tofu, jáhelník, ovocný crumble s drobenkou z ovesných vloček, tvarohem a zakysanou smetanou, pomazánka z červené čočky s tempehem, šťouchané brambory s jáhlemi a restovanou cibulkou, pohanka v různých podobách, zapečená polenta se zeleninou a mnoho dalšího. Nejen těmito pokrmy budeme chtít obohatit náš školní jídelníček a věříme, že dětem bude chutnat. :)

Malí zahradníci

Ke zdravé škole určitě patří i zdravá strava, a pokud jsou suroviny k její přípravě vlastnoručně vypěstované, o to lépe.

Velmi brzy po našem návratu do školy jsme se s chutí v družince dali do zvelebení  naší zahrádky ve školním atriu. Máme tady šest krásných vyvýšených záhonů, ve kterých budeme pěstovat nejen zeleninu, ale i bylinky. Nejprve bylo potřeba záhonky upravit, především dosypat čerstvou hlínu. A hned jakmile se počasí trošku umoudřilo, jsme se pustili do práce.

Zvládli jsme zasadit kedlubny, mrkev, ředkvičky, hrášek, cibulky, různé druhy dýní, cuketu, hrášek a bazalku. Ještě nás čekají fazolky, rajčátka, petržel, pažitka, ale ty zatím čekají v teple.

Věříme, že budeme v pěstování úspěšní a čerstvou domácí zeleninu a bylinky použijeme třeba na zdravé občerstvení odpoledne ve školní družině nebo předáme do školní kuchyně k obohacení našeho jídelníčku. Moc nás to baví, tak nám držte palce! :)

STOP SOLI A CUKRU

I bez přítomnosti velké části žáků náš projekt Skutečně zdravá škola úspěšně pokračuje. Pedagogičtí pracovníci i zaměstnanci školní jídelny se věnují odbornému vzdělávání s cílem získat co nejvíce praktických rad a informací, které budeme moci později začlenit do výuky i do stravování.

V posledních týdnech jsme absolvovali dvě zajímavé online konference. První byla zaměřena především na množství soli v pokrmech a možnostech, jak ji v jídle nahradit zdravějšími variantami. Druhý seminář se týkal omezení až vyloučení přidaného cukru.

Mezi naše současné priority tedy patří snížení soli v pokrmech a omezení přidaného cukru. Již nyní jsme se rozhodli nabízet dětem v jídelně výhradně nedoslazované nápoje a budeme rádi, když i rodiče nás v naší snaze podpoří.

Bc. Kamila Švardalová, Monika Kobzáňová

Subscribe to RSS - Skutečně zdravá škola