Akce Ekoškoly

Ekotým vyhlašuje materiální sbírku pro zlínský útulek!

Na poslední schůzce Ekotýmu 14. února jsme se rozhodli, že vyhlásíme sbírku pro pejsky a kočičky. Kontaktovali jsme proto Útulek pro zvířata v nouzi ve Zlíně, kde nám sdělili, co nejvíce potřebují:

- deky, ložní prádlo, přehozy (vše čisté a vyprané)

- granulky značek Brit, Britcare, Calibra aj. pro kočky a pejsky

- piškoty

- čisticí a desinfekční prostředky - jary, sava, písky...

Své příspěvky můžete odevzdávat po jarních prázdninách každý den ráno v 7:30 hod v klubovně školy.

Příspěvky budou započítány do celoroční ekologické soutěže třídních kolektivů.

Předem děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojí.

Ekotým ZŠ Mikoláše Alše

Ekotým učí své mladší spolužáky

Jelikož tento rok obhajujeme titul Ekoškola, rozhodly jsme se, že s mladšími žáky naší školy zopakujeme základy třídění odpadu. Vytvořily jsme společnými silami prezentaci, která měla naučit žáky, kam jednotlivé odpadky patří.

V závěru prezentace jsme si pro děti připravily kvíz, ve kterém jsme si ověřily, jejich vědomosti.

Jejich výsledky byly skvělé. Dětem se tento projekt velmi líbil. Přály by si celou akci zopakovat, tentokrát na téma BIODIVERZITA.

Více fotografií ve fotogalerii.

Prezentace ZDE!!

Viktorie Boháčová, Marie Kadlčáková, Klára Gabrielová a Klára Segradová, 8. A

Palmový olej ano či ne?

Spotřeba palmového oleje celosvětově stoupá. V souvislosti s jeho rostoucí výrobou se objevují také otázky ohledně ochrany životního prostředí.

V rámci výuky Ekologického semináře a Pracovních činností jsme viděli film Zelená poušť, který informoval o skutečnosti palmových plantáží a výrobě palmového oleje v Indonésii. Dozvěděli jsme se, že kvůli plantážím umírají zvířata (např. orangutani), znečišťuje se voda a kácí se lesy. Lidé v Indonésii přichází o svůj majetek, pole, nemají co jíst.

Bohužel se palmový olej nachází ve spoustě výrobků - v margarínech, čokoládě, sušenkách, pečivu, ale i v kosmetice . V rámci projektu jsme zjišťovali, jestli převažují výrobky s palmovým olejem či bez něj.

Ekotým 2. stupně

Jídlo a svět

Jedním z témat Ekoškoly je Jídlo a svět. Žáci 7. ročníku tak v hodinách výchovy pro život zjišťovali, proč jsou potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí a vyzkoušeli své kuchařské umění. A protože jsme Zdravá škola, rozhodli se naši sedmáci, že uvaří zeleninový salát.

Za Ekotým školy žáci 7. A.

Krmení ptáčků

V prvouce v 1. A probíráme téma - živočichové v zimě. Také v našem ekokodexu jsme si řekli, že se budeme starat o zvířátka v blízkém lese. Proto jsme vyrobili krmítka a připravili pro ně semínka. Zatím z okna třídy pozorujeme vrabce a sýkorky. Uvidíme, jestli přiletí více druhů ptactva.

Fotografie jsou uloženy ve fotogalerii.

Mgr. Petra Jurásková

Ekotým informuje

V letošním školním roce jsme se rozhodli, že vytvoříme nový školní ekokodex. Pravidla hodnot a zásad, kterými bychom se měli všichni řídit pro lepší přátelství s životním prostředím.

Každá třída si tak vytvořila svůj vlastní třídní ekokodex. Sešla se spousta krásných návrhů, z nichž zástupci ekotýmu druhého stupně vybrali ten nejzdařilejší. Ten bude zdobit společné prostory školy.