Web: www.zsmalse.cz

Pečení s matematikou prof. Hejného - 2. A

V úterý 29. 11. 2016 byl ten správný den pro praktické využití našich vědomostí z matematiky To, že je matematika zajímavá, už vědí všechny děti z naší třídy.  1. díl pracovního sešitu jsme zakončili novou zkušeností z oblasti finanční gramotnosti. Žáci pochopili, že matematika je bude provázet i v praktickém životě.

Byli postavení před úkol - upéct moučník podle receptu, který nabízel pracovní sešit. To ovšem nabylo všechno. Nejprve se děti musely dohodnout na skupinkách, ve kterých budou pracovat. Musely dobře propočítat, kolik peněz budou potřebovat na nákup surovin a tyto suroviny si společně nakoupit.

Po cestě na nákup jsme ještě stihli zopakovat důležité orientační body v okolí, seřadit názvy ulic podle abecedy a nejvíce děti pobavilo počítání hlav, ocásků a noh pejsků na vycházce. Samotný nákup proběhl rychle a bez zaváhání. Všechny týmy provedly finanční vyúčtování bez jediné chyby. Musím je také pochválit za šetrnost. Vybíraly suroviny tak, aby mohly dokoupit i něco na ozdobení moučníku. Pak už zbývalo pouze pečení. A to byla trocha alchymie. Co kam přidat, zamíchat, svařit, vymazat – to vše ještě teď trápí nejednoho kuchaře, protože si nepřečetli pracovní postup. Přese všechna úskalí se moučník povedl úplně všem a zmizel vmžiku do posledního drobečku.

Všechno dopadlo výborně a dětem se práce moc líbila. Myslím si, že to byla pro žáky velká zkušenost.

Milena Černá